Euro 2004 και… «να το, το πειρατικό»! 18 χρόνια από τον θρίαμβο της Εθνικής ομάδας στην Πορτογαλία (Videos)

[bsa_pro_ad_space id=3]

Όσα χρόνια και αν περάσουν κανένας Έλληνας ποτέ δεν θα ξεχάσει τι πέτυχε η γαλανόλευκη εκείνη την βραδιά.

Ένα μαγικό βράδυ στο οποίο ολόκληρη η Ευρώπη υποκλίθηκε μπροστά στην ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ που κατάφερε να κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης μετά από μια σειρά σκληρών μονομαχιών.

Με Γερμανό καπετάνιο το Ελληνικό “πειρατικό” βρέθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του στα τελικά της διοργάνωσης με τα πράγματα να μοιάζουν σκούρα απ΄ την αρχή καθώς η κλήρωση έβγαλε ως αντιπάλους στον όμιλο τις Πορτογαλία, Ισπανία και Ρωσία.

Πορτογαλία – Ελλάδα 1-2: Η αρχή του ονείρου

Άγχος της πρεμιέρας; Για τους Πορτογάλους ναι! Για εμάς όχι… Μόλις στο 7’ ο Καραγκούνης άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ, στο 51’ ο Μπασινάς πέτυχε το 0-2 με πέναλτι που κέρδισε ο Σεϊταρίδης από τον Κριστιάνο Ρονάλντο με τον τελευταίο να μειώνει σε 2-1 στις καθυστερήσεις. Το «πειρατικό» είχε ρίξει την πρώτη κανονιά στις ακτές της Πορτογαλίας…

Ελλάδα – Ισπανία 1-1: Ισοπαλία κόντρα στο φαβορί της διοργάνωσης

Οι Ισπανοί ήταν από τα φαβορί για τον τίτλο, προηγήθηκαν στο 28’ με τον Μοριέντες, αλλά στις αρχές της επανάληψης ο ‘El Mago’ Βασίλης Τσιάρτας με μια μαγική μπαλιά 30 μέτρων βρήκε τον Χαριστέα κι ο τελευταίος νίκησε τον Κασίγιας για το 1-1…

Ρωσία – Ελλάδα 2-1: Ένα γκολ μονάχα ήταν αρκετό!

Ένα εφιαλτικό ξεκίνημα με τους Ρώσους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 2-0. Η γαλανόλευκη χρειαζόταν ισοπαλία ή και ήττα με ένα γκολ διαφορά για να προκριθεί απέναντι στην αδιάφορα Ρωσία. Οι Ρώσοι κυριάρχησαν στο γήπεδο με το δείκτη του σκορ να βρίσκεται στο 2-0 μόλις στο 17′ λεπτό. Με γκολ του Βρύζα στο 43′ και με λίγη δόση τύχης το σκορ παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο λεπτό στο 2-1 κάτι που σήμαινε πως η Ελλάδα βρισκόταν στους 8

Γαλλία – Ελλάδα 0-1: “Σκίζει τους Γάλλους σαν σαρδέλες!”

Στον επόμενο γύρο η Ελλάδα είχε να αντιμετωπίσει την Γαλλία των Ζιντάν και Ανρί με τα πράγματα να μοιάζουν πολύ δύσκολα. Διαφορετική άποψη όμως είχε ο Θωδορής Ζαγοράκης ο οποίος με εκπληκτική μπαλιά έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Χαριστέα που με την σειρά του κάρφωσε το Μπαρτέζ

Ελλάδα – Τσεχία: Το χρυσό γκολ!

Η εθνική αυτή την φορά είχε απέναντι της την Τσεχία των Νέντβεντ, Τσεχ, Μπάρος και Ροσίτσκι σε έναν αγώνα που ο Νικοπολίδης κράτησε με νύχια και με δόντια την εστία του ανέπαφη καθώς οι Τσέχοι κυριάρχησαν στον γήπεδο χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες για να βρεθούν μπροστά στο σκορ.

Η κανονική διάρκεια βρήκε τις 2 ομάδες στο 0 με τον αγώνα να οδηγήται στην παράταση. Τότε ήταν που ο “Κολοσσός” Δέλλας μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα και μαζί την Ελλάδα στον τελικό της διοργάνωσης!

Πορτογαλία – Ελλάδα 0-1: Σήκωσε το!

Το ημερολόγιο έγραφε 4 Ιουλίου, κανείς δεν πίστευε πως η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει στον τελικό, εκεί που έπρεπε να συναντήσει την Πορτογαλία για 2ή φορά. Τα ΜΜΕ είχαν σίγουρη την νίκη των οικοδεσποτών λογαριάζοντας όμως χωρίς τον ξενοδόχο!

Ο “Άγγελος” όλων των Ελλήνων κάνοντας αυτό που ήξερε καλύτερα έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπασινά στο 57′ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κοστίνια.

Το σκορ παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα στο 1-0 με τους απανταχού Έλληνες να βρίσκονται πλέον στον 7ο ουρανό πανηγυρίζοντας τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης! Ό Ζαγοράκης σήκωσε την κούπα στον ουρανό του Ντα Λουζ με τους Έλληνες να τραγουδάνε στην κερκίδα το αξέχαστο: “Σήκωσε το τιμημένο, δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω…”