Όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ το 2010 διέλυσε τη Μίλαν με 7-2! (Pics / Video)

Share on linkedin

Η κληρωτίδα για τους 16 του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ είχε κέφια βγάζοντας ματσάρες, με το ζευγάρι Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ – Μίλαν να ξεχωρίζει!

Κόκκινοι διάβολοι» και «ροσονέρι» αποτελούν εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου αλλά μονάχα μία θα βρεθεί στα προημιτελικά, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται ξανά μετά από έντεκα χρόνια.

Οι δύο ομάδες στο παρελθόν έχουν κονταροχτυπηθεί για τα Ευρωπαϊκά Κύπελλα 10 φορές και μοιράζονται από 5 νίκες!

Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων έγινε το 2010 σε διπλούς αγώνες για τους 16 του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ με τον συνολικό σκορ να είναι στο 7-2 υπέρ των Κόκκινων Διαβόλων!

Πρώτος αγώνας – Milan Vs Man Utd 2-3

Στο «Σαν Σίρο», η Μίλαν μπήκε με διάθεση να βάλει ένα γρήγορο γκολ και μόλις στο 3ο λεπτό είχε καταφέρει τον στόχο της. Ο Ροναλντίνιο βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κάρικ και κατέληξε στα δίχτυα του Φαν Ντερ Σαρ.

Στη συνέχεια, ο ορεξάτος Βραζιλιάνος είχε μία ακόμα καλή στιγμή, αλλά το πλασέ του κατέληξε στην αγκαλιά του Ολλανδού πορτιέρο, ενώ μεγάλη ευκαιρία είχε και ο Αντονίνι, ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το γυριστό του σουτ έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 34′, ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Χούντελαρ, με τη Μίλαν να δικαιούται ένα ακόμα γκολ, το οποίο όμως μπήκε από την απέναντι πλευρά.

Ήταν στο 36′, όταν ο Φλέτσερ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σκόουλς πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής και βρήκε την μπάλα με το καλάμι (!), στέλνοντας την στα δίχτυα του Ντίντα, ο οποίος έκανε… τρεις ώρες να πέσει και να προσπαθήσει (μάταια) την μπάλα. Λίγο αργότερα, ο Φαν Ντερ Σαρ απέκρουσε ένα σουτ του Ροναλντίνιο και έτσι, κόντρα στην ροή του αγώνα, η Μάντσεστερ πήγε στα αποδυτήρια με την ισοπαλία.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια μορφή με το πρώτο μέχρι το 60ο λεπτό. Η Μίλαν είχε σημαντικές ευκαιρίες, με τον Πάτο να πιάνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να φεύγει άουτ, τον Πίρλο να εκτελεί δυνατά ένα φάουλ αλλά τον Φαν Ντερ Σαρ να αποκρούει και τον Ροναλντίνιο να βρίσκει εκ νέου το εμπόδιο του Ολλανδού στο σουτ που επιχείρησε από τη γωνία της περιοχής στο 60′.

Από τότε, όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η Μάντσεστερ έβγαινε πιο απειλητικά στις αντεπιθέσεις, την ίδια ώρα που η Μίλαν έμενε από δυνάμεις. Στο 66′, οι πρωταθλητές Αγγλίας πήραν το προβάδισμα, όταν ο Βαλέντσια έβγαλε τη σέντρα, οι αμυντικοί της Μίλαν κοίταγαν ο ένας τον άλλον και ο Ρούνεϊ με κεφαλιά έκανε το 1-2, με τον Ντίντα απλά να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα, ο Φλέτσερ βρήκε με έξυπνη μπαλιά του Ρούνεϊ και ο φορ της Γιουνάιτεντ έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και με κεφαλιά έγραψε το 3-1, με τον Ντίντα να κοιτάει και πάλι όρθιος την πορεία της μπάλας.

Η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει με τακουνάκι (!) του Ζέεντορφ έπειτα από πάσα του Ροναλντίνιο. Οι Ιταλοί πίεσαν για την ισοπαλία, ο Ιντζάγκι έστειλε την μπάλα άουτ σε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ η προσπάθεια του Αμπροζίνι λίγο πριν το τέλος κόντραρε στους αμυντικούς της Γιουνάιτεντ και έτσι το 3-2 παρέμεινε, αποτέλεσμα που δίνει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Φέργκιουσον ενόψει της ρεβάνς όπου απών θα είναι ο Κάρικ καθώς αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Δευτερος αγώνας – Man Utd Vs Milan 4-0

Τα χαμόγελα του Ντέιβιντ Μπέκαμ κράτησαν πριν τη σέντρα του αγώνα όταν χειροκροτήθηκε από τους φίλους της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μετά, η πίκρα εμφανίστηκε στο πρόσωπό του όταν η πρώην ομάδα του είδε να διαλύει τη νυν και να παίρνει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Δύο γκολ του Ρούνεϊ και ένα των Παρκ και Φλέτσερ συνέθεσαν το 4-0 των “κόκκινων διαβόλων” επί της Μίλαν στο Ολντ Τράφορντ.

Στην αρχή η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς και έδειξε ότι θέλει και μπορεί να διεκδικήσει τις πιθανότητες -τις λίγες είναι αλήθεια μετά το 2-3 του πρώτου ματς- για πρόκριση στην επόμενη φάση. Η κεφαλιά του Ροναλντίνιο στο 8ο λεπτό αυτό έδειξε.

Στο 13’, όμως, ο Ρούνεϊ «σκότωσε» τις ελπίδες των «ροσονέρι», αφού έκανε αυτό που είχε κάνει και στο Μιλάνο στο πρώτο ματς. Εστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, έφτασε τα τρία γκολ κόντρα στη Μίλαν και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση της Μάντσεστερ από νωρίς.

Το ματς στη συνέχεια θύμιζε φιλικό, κυρίως λόγω της διάθεσης που έδειξε η Μίλαν. Κάποιες σπασμωδικές επιθετικές προσπάθειες δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, η ισοφάριση πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν ήρθε και έτσι ήταν σχεδόν σίγουρο πλέον πως οι γηπεδούχοι εύκολα ή δύσκολα θα πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Στην επανάληψη ο Ρούνεϊ (και πάλι) έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή. Εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Νάνι στον κενό χώρο, πρόλαβε την έξοδο του Αμπιάτι και έγραψε το 2-0 και το τέταρτο συνολικά προσωπικό του γκολ απέναντι στην ομάδα του Λεονάρντο.

Κάπου εκεί η Μίλαν θύμιζε… συνταξιούχο του ΙΚΑ που αν και ξέρει πως θα έχει ουρά στα ταμεία περιμένει υπομονετικά να εξυπηρετηθεί. Ετσι και η Μίλαν. Αν και ήξερε πως πλέον δεν είχε καμία ελπίδα να γυρίσει το αποτέλεσμα, περίμενε υπομονετικά το σφύριγμα της λήξης προσπαθώντας με κάποιες επιθετικές προσπάθειες να γλυκάνει κάπως τις εντυπώσεις.

Το 3-0 από τον Παρκ στο 59ο λεπτό, η είσοδος του Μπέκαμ στο 64’ και το κερασάκι στην τούρτα (4-0) από τον Φλέτσερ στο 89’, συνέθεσαν τον υπόλοιπο χρόνο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τη Μάντσεστερ να πανηγυρίζει με δύο εμφατικές νίκες επί της Μίλαν την δίκαιη είσοδό της στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Πηγές: contra.gr , naftemporiki.gr