Κόστα Ρίκα: Τερματοφύλακας έστειλε την ομάδα του στον τελικό με απευθείας εκτέλεση φάουλ! (video)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Πολλές φορές στο παρελθόν είδαμε τερματοφύλακες να σώζουν τις ομάδες τους με σπουδαίες αποκρούσεις λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, με την πιο κάτω περίπτωση όμως να είναι κάπως διαφορετική αφού ο τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του σκοράροντας λίγο πριν την εκπνοή.

Στον χθεσινό ημιτελικό για το κύπελο Κόστα Ρίκα μεταξύ της Escazucena και της Desamparados οι γηπεδούχοι μέχρι και το 85′ λεπτό βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 0-1 κερδίζοντας φάουλ λίγο έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή, ρίχνοντας το βάρος για την εκτέλεση του στημένου πάνω στον 30χρονο τερματοφύλακα της ομάδας Αλβάρεζ Μινόρ.

Ο Αλβάρεζ παίρνοντας λίγα μέτρα φόρα, με ένα δυνατό ξερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στέλνοντας τον αγώνα στη διαδικασία της παράτασης.

Στην παράταση το σκορ παρέμεινε το ίδιο με τις δύο ομάδες να οδηγούντε στην “ψυχρή” διαδικασία των πέναλτι όπου και εκεί ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας αποκρούοντας 2 πέναλτι έστειλε την ομάδα του στον μεγάλο τελικό!