Έβερτον – Λίβερπουλ 1-4: Κυρίαρχος του Μέρσισαϊντ η ομάδα του Κλοπ! (video)

Οι «κόκκινοι» δεν σταμάτησαν ούτε στο γειτονικό «Goodison Park». Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με εξαιρετικό μακρινό σουτ του Τζόρνταν Χέντερσον. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μοχάμεντ Σαλάχ τελείωσε με υποδειγματικό τρόπο μια αντεπίθεση της ομάδας του για το 2-0. Από το 25ο λεπτό και έπειτα, η Λίβερπουλ «χαλάρωσε» και έριξε τον ρυθμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα «ζαχαρωτά» να μειώσουν στο 38′ με τον Ντεμάραι Γκρέι.

Παρότι η ομάδα του Μπενίτεθ πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου το αποτέλεσμα ήταν… το ακριβώς αντίθετο. Σε μια αντεπίθεση στο 64ο λεπτό, ο Σαλάχ νίκησε ξανά τον Πίκφορντ και «έγραψε» το 3-1 υπέρ της ομάδας του. Στο 79′ ο Ντιόγκο Ζότα πέτυχε το τελικό 4-1 για την Λίβερπουλ με δυνατό τελείωμα από κοντινή απόσταση.